Anasayfa | İletişim | Demo Talebi | Talep Yönetim Sistemi | English
Demo talebi Bize Ulaşın Talep
İLETİŞİM

İş Yazılım Donanım Elekt.Danış.Ltd. Şti.

Merkez: Gazi Üniversitesi Teknoplaza Binası A Blok 205 Gölbaşı-ANKARA
Tel: 0312 496 3 444 Faks: 0312 495 66 55

İstanbul Ofisi: Tomurcuk Sokak İzmen Sitesi A1 No:11 Şişli / İSTANBUL
Tel: 0212 999 55 40

 

Kamu Kurumlarına Tek EBYS Önerisi

Kamu kurum ve kuruluşları, 2008/16 sayılı Başbakanlık Genelgesiyle birlikte yaptıkları işleri ve süreçleri elektronik ortama taşımaya başlamışlar, günümüzde neredeyse büyük çoğunluğu e-imza ve mobil imza teknolojileriyle belgelerini elektronik ortamda üretebilmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarının bu talebi de özel sekörde bir arz oluşturmuş, 20 den fazla firma TS 13298 /T1 Elektronik Belge Yönetim Sistemi Standartı sertifikasını almak için yoğun çaba ve çalışmalar sonucunda bu belgeyi almışlardır.

Son zamanlarda kamu kurumlarında bir takım çevreler "tek bir EBYS yazılımının kamu kurumları için daha faydalı olacağını" düşündüklerini belirtmektedirler. Bu talepler doğrultusunda kamu şirketleri bir dizi çalışmalara başlayarak, kamu imkanlarını ve gücünü de kullanarak bir takım çözümler üretmişlerdir. Bu çözümler az sayıda kamu kurumuna uygulanmaya çalışılmış ancak beklentilerin oldukça gerisinde kaldığı şeklinde bir çok söylenti dilden dile dolaşmaktadır.

EBYS yazılımları bir sistem çözümü olması sebebiyle neden olduğu değişimleri göğüsleyecek doğru hizmet sağlayıcılar ile birlikte başarıyla uygulanabilmektedir. Birçok yazılım, kurumlarda belli birimler tarafından kullanılmasına karşın, EBYS yazılımları tüm kurumsal süreçlerin çekirdeğini yani yazışma - belge üretme kültürünün temelin oluşturmaktadır. İş Yazılım, 100'den fazla kamu kurumu, kuruluşu, üniversiteler, belediyeler ve belediye şirketleri ile özel sektöre sunmuş olduğu hizmet çözümlerini tek bir yapıda toplamayı başararak, elde ettiği tüm bilgi ve tecrübesini (know-how) tüm müşterileri ile paylaşmaktadır. 

Tek bir EBYS çözümün önerilmesi de kamu kurum ve kuruluşlarının iyi tanınmadığının da net bir göstergesi olmaktadır. Her kurum farklı kültür ve dinamiklere sahiptir. Kendi iç işleyişleri, mevzuatın yorumlarının da eklenmesiyle kurumdan kuruma ciddi değişkenlikler göstermektedir. Buna bir de kurumların faaliyet sürelerini de eklediğimizde aynı hizmeti veren bambaşka süreçlere ve iş akışlarına sahip kurumlar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle tek başına bir EBYS yazılımının yüklenmesi ve bunun üzerinden kurumsal süreçlerin işletilmesini beklemek büyük bir hata olacağı aşikardır.