Anasayfa | İletişim | Demo Talebi | Talep Yönetim Sistemi | English
Demo talebi Bize Ulaşın Talep
İLETİŞİM

İş Yazılım Donanım Elekt.Danış.Ltd. Şti.

Merkez: Gazi Üniversitesi Teknoplaza Binası A Blok 205 Gölbaşı-ANKARA
Tel: 0312 496 3 444 Faks: 0312 495 66 55

İstanbul Ofisi: Tomurcuk Sokak İzmen Sitesi A1 No:11 Şişli / İSTANBUL
Tel: 0212 999 55 40

 

Üniversitelilerin Beklentileri

Değerli Arkadaşlar,

Her geçen gün yaklaştığınız hatta bazılarınızın tecrübe ettiği, iş hayatına hoşgeldiniz. Kariyer hedeflerinizin sizlerde oluşturduğu bilgi birikimini kullanabileceğiniz, üniversite ortamında elde ettiğiniz sosyal kültürle harmanlayarak çalışmak istediğiniz alanlar ile ilgili iş başvurularında bulunacaksınız. Belkide en sancılı, en zor olan dönemle karşı karşıya kalarak, ilk olarak kendinizi, mezun olduğunuz okulunuzu, eğitim ve öğrenim seviyenizi sorgulamaya başlayacaksınız. "Keşke bu bölümde okumasaydım", " Bu bölümden mezun olmak, hiç okumamakla eşdeğer", "Farklı bölümlerden mezun arkadaşlar hemen iş bulmuş, bizim bölüm çok kötü" tarzında onlarca kötü düşünce aklınızı kemirecek, hem kendinize hemde eğitim-öğretim düzeyinize inancınızı kaybedeceksiniz. Kendine inanan, inandığı işi yapmayı arzu eden, özgüvene sahip olabilen bir çok rakibinizden geriye düşeceksiniz.

Öğrencilikten iş hayatına geçişte yukarıdaki gibi onlarca sorun, şikeyet ve olumsuz düşüncelerle karşı karşıya kalabilir, çözüm üretmede zorluklar yaşayabilirsiniz. Peki bu durumdan nasıl kurutabilirsiniz? Size belkide tüm geleceğinizi etkileyecek kararları aldıracak bu dönemi en güzel yönetebilmeniz için, bir işveren olarak size iş başvurularında uygulayabileceğiniz tecrübe ve tavsiyelerimizi aktarmak istiyorum.

  • İlk olarak kendinize güvenin.
  • Eğitim ve öğrenim durumunuz düzeyini net olarak ifade edin.
  • Tüm işlerde, öğrenim durumu kadar, eğitim durumunuz da değerlendirilecektir. Konuşma sırasında etkin, ne için orada olduğunuzu net ifadelerle ortaya koyun. İşveren yada ilgili kişilerin gözlerine "Bu iş benim işim, ben bu işi almak için buradayım" hissini vermelisiniz.
  • CV'lerinizde, gereksiz tüm alanları kaldırmalısınız. Kariyer sitelerinin anlamsız başvuru formlarının çıktılarında bir çok alan bulunmakta. Şahsınız ile ilgili bilgileri de seçerek doldurmalısınız.
  • İş ortamına adaptasyonu sağlayacak niteliklerde olmalısınız.

Profesyonel iş hayatına hoş geldiniz. Artık öğrenci değil, görev ve sorumluluk sahibi bir çalışan olarak, öncelikle kendi gelişimizi sonrasında da yaptığınız işteki gelişimi sağlayarak üretken, verimli ve dinamik bireyler olarak iş hayatınızdaki yerinizi sağlamlaştırmalısınız.

Emre YÖRÜK
G. Müdür